Nya böcker

675094
Av: Stoker, Bram
673671
Av: Karlsson, Helena
673120
Av: Ahlund, Anna
673391
Av: Yoon, Nicola
672448
Av: Cass, Kiera
672854
Av: Bergmark Elfgren, Sara
673548
Av: Jönsson, Camilla
673543
Av: Lidbeck, Petter
673362
Av: Alcott, Louisa M
673540
Av: Sahlin, Pär
673289
Av: Gunnarsson Rathsman, Matilda
672844
Av: Zipfel, Dita
673292
Av: Svingen, Arne
671317
Av: Thomas, Angie
672833
Av: Berglund, Helena
672775
672777
Av: Forsmark, Ann-Sofi
672449
Av: Renklint, David
672450
Av: Salameh, Sannah

Nu är den här!

Barn- och ungdomsbokskatalogen 2021/22 med bästa boktipsen! Bläddra i Ungdelen här.

 

Let the Gaming begin!

Utmana släkten på TV-spel. Här får du tips på spel som finns att låna.

Bokcirkel för unga

Gillar du att läsa och prata om böcker? Gå med i vår bokcirkel! Till 14/12 läser vi Angie Thomas Betongrosor.

Fler tips

Här hittar du tipslistor på olika teman!

Språk

Läslust

Lättläst bokcirkel
Digital träff
kl 17

Startdatum: 2021-12-07

Bokcirkel för unga

Ålder 13-19 år
Kristianstads stadsbibliotek
kl 17-18

Startdatum: 2021-12-14

Lettering!

Julkortsworkshop
Kristianstads stadsbibliotek
kl 13-15

Startdatum: 2021-12-18

Lettering!

Lär dig rita bokstäver
Kristianstads stadsbibliotek
kl 11-12.30

Startdatum: 2021-12-18

Vi jobbar här

Sara Faijersson profilbild

Bromölla 
Sara Faijersson
0456-82 23 87
sara.faijersson@bromolla.se


Foto Evelina Joëlson

Hässleholm
Evelina Estefors
0451-26 71 12
evelina.estefors@hassleholm.se


Josefin Andersson

Hörby
Josefin Andersson
0415-37 84 53
josefin.andersson@horby.se


Kristianstad
Pernilla Ragnarsson
044-13 67 09
pernilla.ragnarsson@kristianstad.se 


Foto på Isebell Malm

Osby
Isebell Johnsson
0479-52 82 10
isebell.johnsson@osby.se


Foto: Tina Andersson

Östra Göinge
Tina Andersson
044-775 64 25
tina.andersson@ostragoinge.se