Nya böcker

658123
Av: Holmquist, Eva
657384
657385
Av: Sahlin, Pär
655387
Av: Acevedo, Elizabeth
656769
Av: Wahldén, Christina
657460
Av: Forsmark, Ann-Sofi
656945
Av: Viström Bolic, Isabella
657021
Av: Hernius, Maria
656768
Av: Rai, Bali
656777
Av: Lannebo, Charlotta
655305
Av: Pullman, Philip
657072
Av: Cass, Kiera
656018
Av: Jakobsson Lund, Anna
656028
Av: Frey-Skøtt, Emma
655271
655281
Av: Kimselius, Kim M.
655800
Av: Fredriksson, Mitch
656127
Av: Kunto, Mathias
654920
Av: Rosoff, Meg

Barn- och ungdomsbokskatalogen

Nu är den här! Den nya katalogen är fylld med härliga boktips, intervjuer, artiklar och pyssel.

Böcker om gamers

Här hittar du böcker där huvudpersonen gillar att spela TV-spel.

Regnbågshyllan

Regnbågshyllan

Här hittar du lästips, fakta och romaner, för unga och vuxna.

Fler tips

Här hittar du tipslistor på olika teman!

Språk

Amatörkonstutställning

Osby konsthall

Startdatum: 2020-11-29
Slutdatum: 2021-01-16

Bokcafé för unga

Sibbhults ungdomsgård
kl 16-17

Startdatum: 2020-12-02

Poesidag: Kristofer Flensmarck - Nytt datum

Författarbesök
Osby bibliotek
kl 18

Startdatum: 2021-04-21

Poesidag: Johanna Wester - Nytt datum

Workshop: Cut-up poesi
Osby bibliotek
kl 14

Startdatum: 2021-04-21

Kristianstad bokfestival 2021

För alla åldrar
Kulturkvarteret Kristianstad

 

Startdatum: 2021-09-02
Slutdatum: 2021-09-04

Vi jobbar här

Bromölla 
Sara Faijersson
0456-82 23 87
sara.faijersson@bromolla.se


Foto Evelina Joëlson

Hässleholm
Evelina Estefors
0451-26 71 12
evelina.estefors@hassleholm.se


Josefin Andersson

Hörby
Josefin Andersson
0415-37 84 53
josefin.andersson@horby.se


Kristianstad
Pernilla Ragnarsson
044-13 67 09
pernilla.ragnarsson@kristianstad.se 


Foto på Isebell Malm

Osby
Isebell Johnsson
0479-52 82 10
isebell.johnsson@osby.se


Foto: Tina Andersson

Östra Göinge
Tina Andersson
044-775 64 25
tina.andersson@ostragoinge.se