I väntan på tomten

Nu kan vi räkna dagarna som är kvar till julafton. Känns de som många? Passa på att leka, fixa, pyssla, baka och gör julgodis, så kanske de går lite fortare. Vi har satt ihop en lista med boktips om alltsammans. Och önskar alla härliga dagar framöver. God jul!

Våra boktips

62787
Av: Näslund, Görel Kristina
Av: Räder, Andréa
472389
Av: Hjorth, Ulrika
581556
Av: Luuk, Smilla
535185
Av: Ekehjelm, Elisabeth
Av: Lilliér, Marianne
Av: Falk, Eva
575044
Av: Maclaine, James
Av: Bowman, Lucy
286967
147323
Av: Swanberg, Åsa
Av: Swanberg, Ebba
43548
Av: Eng, Gallie
Av: Jacucci Wirensjö, Annica
278026
Av: Jonasson, Ingela
177789
Av: Westman, Johanna
211974
Av: Ekehjelm, Elisabeth
Av: Lilliér, Marianne
545902
Av: Andersson, Karin
586499
Av: Andersson, Karin
513938
Av: Lidström, Clara
Av: Nyberg, Annakarin
61039
Av: Bull, Jane
16165
Av: Wänblad, Mats
Av: Favilla, Micaela

Språk

Hämta en bokkasse med barnböcker

Barn&unga
Hässleholm stadsbibliotek

Startdatum: 2021-05-28
Slutdatum: 2021-08-22

Sommarboken

Ålder 0-18 år
SNOKA-biblioteken

Startdatum: 2021-06-11
Slutdatum: 2021-08-31

Sommarkassar

Ålder 6-15 år

Stadsbiblioteket och filialer
Under bibliotekens öppettider

Startdatum: 2021-06-14
Slutdatum: 2021-08-15

Hämta en pysselpåse

Från ca 8 år
Hörby bibliotek

Startdatum: 2021-06-16
Slutdatum: 2021-08-18

Sommarboksmysteriet

Från 9 år
Digital aktivitet

Startdatum: 2021-06-18
Slutdatum: 2021-08-17

Kick-off Sommarboken

Osby bibliotek
kl 14-16

Startdatum: 2021-06-21
Gå till första sidan   Gå till föregående sida   1 2 3 4 5 Gå till nästa sida   Gå till sista sidan  

Vi jobbar här

 Foto av Sara Faijersson

Bromölla 
Sara Faijersson
0456-82 23 87
sara.faijersson@bromolla.se


Foto Evelina Joëlson

Hässleholm
Evelina Estefors
0451-26 71 12
evelina.estefors@hassleholm.se


Foto på Marianne Rosander

Hörby
Marianne Rosander 
0415-37 84 54
marianne.rosander@horby.se


Kristianstad
Pernilla Ragnarsson
044-13 67 09
pernilla.ragnarsson@kristianstad.se 


Foto på Isebell Malm

Osby
Isebell Johnsson
0479-52 82 10
isebell.johnsson@osby.se


Foto på Tina Andersson

Östra Göinge
Tina Andersson
044-775 64 25
tina.andersson@ostragoinge.se