Nya böcker

656028
Av: Frey-Skøtt, Emma
655271
655281
Av: Kimselius, Kim M.
655800
Av: Fredriksson, Mitch
656127
Av: Kunto, Mathias
654920
Av: Rosoff, Meg
655070
Av: Ehn, Johan
654509
Av: Moeyaert, Bart
653184
Av: Ringdahl, Åsa
653183
Av: Rävås, Emma
654556
Av: Riggs, Ransom
655227
Av: Susso, Eva
654603
Av: Gép
Av: Chambon, Edith
653651
Av: Søndergaard, Marianne Randel
653761
Av: Nordin, Magnus
Av: Gabel, Lars
653882
Av: Clausen, Julie
654219
Av: Fager, Anders
Av: Bergting, Peter
653336
Av: Bjärbo, Lisa
Av: Lindbäck, Johanna
Av: Ohlsson, Sara
653813
Av: Halling, Thomas
653656
Av: Jönsson, Camilla

Två sidor av saken

Läs om Tova och Sigge, den mobbade och den som mobbar. Två böcker som bara inte går att släppa!

 

Barn- och ungdomsbokskatalogen

Nu är den här! Den nya katalogen är fylld med härliga boktips, intervjuer, artiklar och pyssel.

Regnbågshyllan

Regnbågshyllan

Här hittar du lästips, fakta och romaner, för unga och vuxna.

Fler tips

Här hittar du tipslistor på olika teman!

Språk

Läslovsboken

Ålder 0-18 år
SNOKA-biblioteken

Startdatum: 2020-10-26
Slutdatum: 2020-11-01

Skaparverkstad: Regnbågsfestival

Osby bibliotek
kl 14-16

Startdatum: 2020-10-28

Teknikhäng

Tv-spel och robotar
Tyringebibliotek
kl 15-17

Startdatum: 2020-10-28

Workshop: Animera film

Osby bibliotek
kl 13-16

Startdatum: 2020-10-29

Robotbygge

Ålder 8-15 år
Hörby bibliotek
kl 10-12

Startdatum: 2020-11-02
Gå till första sidan   Gå till föregående sida   1 2 3 Gå till nästa sida   Gå till sista sidan  

Vi jobbar här

Bromölla 
Sara Faijersson
0456-82 23 87
sara.faijersson@bromolla.se


Foto Evelina Joëlson

Hässleholm
Evelina Estefors
0451-26 71 12
evelina.estefors@hassleholm.se


Josefin Andersson

Hörby
Josefin Andersson
0415-37 84 53
josefin.andersson@horby.se


Kristianstad
Pernilla Ragnarsson
044-13 67 09
pernilla.ragnarsson@kristianstad.se 


Foto på Isebell Malm

Osby
Isebell Johnsson
0479-52 82 10
isebell.johnsson@osby.se


Foto: Tina Andersson

Östra Göinge
Tina Andersson
044-775 64 25
tina.andersson@ostragoinge.se