Nya böcker

653272
Av: Farshin, Melody
654680
Av: Cotterill, Jo
652984
Av: Meyer, Stephenie
658122
Av: Dahl, J. H.
657766
Av: Hickman, John
658123
Av: Holmquist, Eva

Barn- och ungdomsbokskatalogen

Nu är den här! Den nya katalogen är fylld med härliga boktips, intervjuer, artiklar och pyssel.

Böcker om gamers

Här hittar du böcker där huvudpersonen gillar att spela TV-spel.

Regnbågshyllan

Regnbågshyllan

Här hittar du tips på böcker och andra medier med HBTQ-perspektiv för alla åldrar.

Fler tips

Här hittar du tipslistor på olika teman!

Språk

Poesidag: Johanna Wester - Nytt datum

Workshop: Cut-up poesi
Osby bibliotek
kl 14

Startdatum: 2021-04-21

Poesidag: Kristofer Flensmarck - Nytt datum

Författarbesök
Osby bibliotek
kl 18

Startdatum: 2021-04-21

Kristianstad bokfestival 2021

För alla åldrar
Kulturkvarteret Kristianstad

 

Startdatum: 2021-09-02
Slutdatum: 2021-09-04

Vi jobbar här

Sara Faijersson profilbild

Bromölla 
Sara Faijersson
0456-82 23 87
sara.faijersson@bromolla.se


Foto Evelina Joëlson

Hässleholm
Evelina Estefors
0451-26 71 12
evelina.estefors@hassleholm.se


Josefin Andersson

Hörby
Josefin Andersson
0415-37 84 53
josefin.andersson@horby.se


Kristianstad
Pernilla Ragnarsson
044-13 67 09
pernilla.ragnarsson@kristianstad.se 


Foto på Isebell Malm

Osby
Isebell Johnsson
0479-52 82 10
isebell.johnsson@osby.se


Foto: Tina Andersson

Östra Göinge
Tina Andersson
044-775 64 25
tina.andersson@ostragoinge.se