Nya böcker

662947
Av: Niven, Jennifer
664025
Av: Canesie, Hanna de
664167
Av: Nygren, Maria
663626
Av: Bredow, Katarina von
662948
Av: Pettersen, Siri
663933
Av: Frey-Skøtt, Emma
663414
662604
Av: Walldén, Yrsa
663934
Av: Cotterill, Jo
663935
Av: Hickman, John
662836
Av: Engerman, Ida
663856
663860
Av: Herlitz, Karin
661431
Av: Nordin, Magnus
Av: Gabel, Lars
662838
Av: Pohl, Peter
661430
Av: Berggren, Mats
662403
Av: Sahlin, Pär
662404

Digital bokcirkel för unga

Går du på högstadiet? Läs och diskutera Leigh Bardugos Högt spel, nu även som serie på Netflix.

May the 4th be with you

Fira Star Wars- dagen den 4 maj genom att låna och läsa mer om Star Wars!

Regnbågshyllan

Regnbågshyllan

Här hittar du tips på böcker och andra medier med HBTQ-perspektiv för alla åldrar.

Fler tips

Här hittar du tipslistor på olika teman!

Språk

Pridevecka i Hässleholm

Bokutställning
Hässleholms stadsbibliotek

Startdatum: 2021-05-16
Slutdatum: 2021-05-25

FULLSATT! Digital bokcirkel för unga

Ålder 13-15 år
Digital träff
kl 17-18

Startdatum: 2021-06-01

Bokfika

Ålder 13-15 år
Kristianstads stadsbibliotek
kl 16-17

Startdatum: 2021-06-02

Kristianstad bokfestival 2021

För alla åldrar
Kulturkvarteret Kristianstad

 

Startdatum: 2021-09-02
Slutdatum: 2021-09-04

Vi jobbar här

Sara Faijersson profilbild

Bromölla 
Sara Faijersson
0456-82 23 87
sara.faijersson@bromolla.se


Foto Evelina Joëlson

Hässleholm
Evelina Estefors
0451-26 71 12
evelina.estefors@hassleholm.se


Josefin Andersson

Hörby
Josefin Andersson
0415-37 84 53
josefin.andersson@horby.se


Kristianstad
Pernilla Ragnarsson
044-13 67 09
pernilla.ragnarsson@kristianstad.se 


Foto på Isebell Malm

Osby
Isebell Johnsson
0479-52 82 10
isebell.johnsson@osby.se


Foto: Tina Andersson

Östra Göinge
Tina Andersson
044-775 64 25
tina.andersson@ostragoinge.se