Erik Andersson är en erkänt skicklig översättare av mastodontböcker som Sagan om ringen av J.R.R. Tolkien och Ulysses av James Joyce. När han nu skriver efter eget huvud blir det istället sparsmakad och språkligt precis novellkonst. Och grå svensk vardag skildrad med en ibland lätt skruvad, absurdistisk humor. I en av novellerna knackar det på dörren i den lilla familjens villa och utanför står den nyinflyttade grannen och presenterar sig mycket artigt. Han skulle gärna vilja ge dem en inflyttningspresent: ”Jag skulle vilja ge er hundra tusen”.
Vårens nya böcker
Evenemanget återkommer varje år på Biblioteken i Kristianstad, och både svenska och utländska författare från flertalet genrer presenteras. Förhoppningen är att tipsen ska väcka läslust och inspirera besökaren att prova något hen själv inte plockat ur bokhyllan.
För att fler ska kunna ta del av dessa tips publiceras de även på Snoka-bibliotek! Välj ett boktips och klicka på det för att läsa hela.